7 najčastejších chýb, ktoré robíte pri umývaní vášho auta

Každý majiteľ auta sa raz za čas rozhodne svoje auto vyumývať a dopriať mu trochu starostlivosti. Existuje veľa možností a postupov ako sa starať o čistotu auta. Niekto sa rozhodne auto len ostriekať záhradnou hadicou a myslí si, že je čisté, iní zase venujú svojmu autu viac času a používajú rôznu autokozmetiku.

Umývanie auta sa môže zdať ako jednoduchá činnosť, pri ktorej nemáte čo pokaziť, no stačí urobiť pár nesprávnych krokov a lak vášho auta môžete nenávratne poškodiť. Koľkí z vás ste napríklad umývali svoje auto na priamom slnku alebo ste na umývanie použili klasickú špongiu?  V tomto článku sme si pre vás pripravili 8 najčastejších chýb, ktorým by ste sa pri umývaní vášho auta mali vyvarovať.

1.Používanie klasickej špongie

Všimli ste si na vašej karosérii jemné škrabance a neviete od čoho sú? Skúste si spomenúť, či ste v poslednej dobe neumývali auto klasickou špongiou. Ak áno, zistili ste príčinu. Klasická špongia je pre umývanie auta nevhodná, pretože nachytáva úlomky kamienkov a rôzne nečistoty, ktoré následne spôsobujú na laku jemné škrabance, ktoré sa zvyčajne ukážu, keď na karosériu zasvieti slnko. Miesto klasickej špongie používajte šetrnejšiu špongiu alebo rukavicu z mikrovlákna. Skvelým riešením je pred samotným umývaním špongiou použiť aktívnu penu, ktorá rozpustí nečistoty a odtečie z povrchu vozidla. Potom už je umývanie špongiou alebo rukavicou z mikrovlákna pomocou autošampón hračkou.

2.Umývanie auta na priamom slnku

Umyvanie auta na priamom slnku

Rozpálenú karosériu nie je vhodné oplachovať studenou vodou, pretože zmena teploty karosérie spôsobuje pracovanie kovu, čím dochádza k napínaniu lakovej vrstvy, ktorá sa postupne poškodzuje. Taktiež aplikácia rôznej autokozmetiky ako napríklad autošampónov alebo voskov na rozpálenú karosériu je ďalšou chybou, ktorú si ľudia často pri umývaní auta neuvedomujú. Tieto doplnky na vyhriatej karosérii rýchlo vysychajú a znižuje sa ich výsledný efekt. Po každom opláchnutí vozidla vodou zostávajú na povrchu kvapky vody, ktoré je nutné utrieť, ak chcete predísť bielym kvapkám od zvyšku vodného kameňa.  Pri umývaní auta na priamom slnku dochádza k rýchlemu vysychaniu týchto zvyškov kvapiek a nie je možné celé auto včas vysušiť pomocou utierky a zabrániť vzniku fľakov od vodného kameňa. Tieto fľaky sú viditeľné najmä na autách tmavej farby.

3.Používanie jednej nádoby na vodu

Vždy používajte dve nádoby na vodu, jednu s obsahom autošampónu a v druhej čistú vodu pre oplachovanie a žmýkanie znečistenej špongie. Tým eliminujete opätovné nanášanie drobných zrniečok nečistôt, prachu a kamienkov na povrch karosérie zo znečistenej vody a vyhnete sa nechceným škrabancom na laku vášho auta.

4.Používanie nekvalitných čistiacich prostriedkov namiesto autošampónu

nekvalitne cistiace prostriedky

Ak nemáte k dispozícii autošampón alebo váhate, či ho pri umývaní auta potrebujete, tak už neváhajte a určite si nejaký zaobstarajte. Vyhnite sa používaniu kuchynských alebo akýchkoľvek iných čistiacich prostriedkov, ktoré primárne neslúžia na umývanie auta. V domácnosti používané prostriedky sú veľmi účinné na odstraňovanie mastnoty a nečistôt, pretože obsahujú agresívne látky a rozpúšťače. Takýto čistiaci prostriedok vám hravo odstráni všetok vosk z karosérie a naruší štruktúru laku. Prípravky do kúpeľní potom obsahujú jemný piesok, teda abrazívne častice, vďaka ktorým sú síce odstránené hrubé a zaschnuté nečistoty, ale povrch laku poškodíte ihneď prvým ťahom. Preto je naozaj nutné voliť aspoň ten najlacnejší autošampón.

5. Neumytie neviditeľných miest

neumytie neviditelnych casti

Nie vždy máte toľko času, aby ste stihli umyť na aute úplne všetko. Ale upozorním vás na aké časti automobilu by ste sa mali zamerať. Umývať auto len pre efekt sa z dlhodobého hľadiska nevypláca. Odstránenie nečistôt a bahna z podbehov, najlepšie vysokotlakovým čističom je dôležité najmä u starších vozidiel, ktoré nemajú plastové podbehy. Usadená špina ako je bahno a hlina na seba viaže vodu a ťažko vysychá. V týchto miestach je potom dlhodobá vlhkosť a tým vzniká korózia karosérie. Odporúčam tieto miesta pri každom umývaní vystriekať wapkou. Hlavne v zimnom období je nutné využiť teploty nad nulou a opláchnuť celý podvozok od technických solí. Ďalšie dôležité miesta sú mezidverové priestory, kde zvyšky vody tvoria vzdušnú vlhkosť. Je teda na mieste tieto priestory aspoň vysušiť utierkou z mikrovlákna alebo vysoko absorpčnou utierkou. Vaše auto je vaša vizitka. Ak zabudnete umyť mezidverové priestory, môžete sa chváliť umytým autom z vonku, ale radšej pred nikým neotvárajte dvere.

6. Nepoužívanie vosku a leštidiel laku

Základom správnej starostlivosti o lak karosérie je používať aspoň autošampón s voskom, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu laku a tiež dodá lesk. Pri použití autošampónu s voskom však počítajte s menšou ochranou laku a výdržou vrstvy vosku. Preto je lepšie voľbou používať kvalitné vosky. Vďaka špeciálnym voskom je možné dosiahnuť dlhodobú ochranu laku až na 8 mesiacov.

7. Nekvalitná automatická umyváreň

nekvalitna automaticka umyvaren

Bohužiaľ nie každý má dostatok voľného času na umytie svojho auta. Preto sa mnoho ľudí rozhodne využiť služby automatických umyvární, ktoré predstavujú pre lak vášho auta viaceré riziká. V prvom rade je tu riziko poškodenia laku, ak je vozidlo priveľmi znečistené. Ani predumytie nemusí odstrániť prach a hrubšie nečistoty, ktoré v kombinácii s kefami fungujú ako spoľahlivý brúsny papier. Navyše pri častom využívaní služieb automatických umyvární možno na slnku zbadať na laku stopy po kefách. Upozorňujeme však, že mnohé z uvedeného závisí aj od toho, ako sa prevádzkovateľ stará o čistotu a najmä o kvalitu materiálu na kefách.

Kategórie produktov

Kategórie

Archív