Nablýskaný a udržiavaný lak je znakom dobrej starostlivosti o vaše auto. Samotný vzhľad laku auta ovplyvňuje veľa vonkajších faktorov ako slnko, mráz alebo malé škrabance. Lesk laku sa postupne  vytráca a začínajú sa objavovať rôzne defekty a znečistenia povrchu. Tento proces postihne mnoho vozidiel, preto by ste sa mali zamyslieť ako poškodzovaniu povrchu vášho auta predísť. Jedným z riešení je použitie ochranného filmu – vosku. Našťastie dnes už existuje široký výber autokozmetiky pomocou, ktorej svoje auto voči spomínaným nežiaducim vonkajším vplyvom ochránite. Stačí si len vybrať kvalitný vosk na auto a pustiť sa do práce. V tomto článku si ukážeme ako správne postupovať pri ich výbere a samotnom voskovaní.

Ako si vybrať vosk na auto

Môžete si vybrať medzi tekutými a tuhými voskami. Tekuté vosky sa jednoduchšie a rýchlejšie nanášajú ako tuhé. Zo širokej ponuky kvalitných značiek tekutých voskov, by som zvolil originálny tekutý vosk na auto TURTLE WAX ORIGINAL.  Použitím tohto vosku šetrne odstránite z karosérie auta všetky nečistoty a oxidácie. Lak zostane krásne lesklý a chránený nepriaznivými vplyvmi počasia. Výhoda tohto typu autovosku spočíva v tom, že je možné ho použiť na všetky laky.

Tuhé vosky alebo voskové pasty sa nanášajú pomocou špeciálnej hubky, krúživými pohybmi, ideálne v rovnomernej vrstve. Následne po nanesení  je potrebné vosk nechať zaschnúť  podľa času, ktorý udáva výrobca. Ak sa uistíte, že vosk uschol môžete začať s leštením špeciálnou handričkou či utierkou.

Značka Turle Wax ponúka aj tuhé vosky napríklad voskovú pastu TURTLE WAX VOSK PASTA originál, ktorá zaručuje bezproblémové eliminovanie nečistôt a jemnú oxidáciu laku. Pôsobí dlhodobo a zabezpečuje tiež dlhodobý efekt čistého a lesknúceho auta. Vhodná je na všetky druhy lakov. Špeciálnou pastou z dielne Turtle Wax je pasta na odstraňovanie škrabancov TURTLE WAX SAFE CUT. Táto hustá pasta teda slúži všetkým majiteľom áut, ktorí majú napríklad v okolí kľučiek na dverách alebo okolo zámkov drobné škrabance či iné ryhy. Pomocou tejto pasty je možné všetky takéto nedokonalosti z laku auta účinne odstrániť.

Ako postupovať pri voskovaní auta

Pred samotným voskovaním je potrebné auto dôkladne vyumývať a vyčistiť, pretože každý kamienok alebo malá nečistota môže počas voskovania spôsobiť škrabance a ryhy, čo si nikto z vás určite nepraje. Dôležitá je dekontaminácia laku, ktorá slúži na odstránenie drobných častíc špiny, ktoré bežnou chémiou neodstránite. Na dekontamináciu môžete použiť špeciálne plastelíny alebo lubrikačnú chémiu. Po dekontaminácii bude povrch karosérie čistý a odmastnený. Stačí už len auto dôkladne opláchnuť, vytrieť do sucha a môžete začať s voskovaním.

Na nanášanie vosku používajte penové aplikátory, ktoré nenasávajú vosk do seba, čím ušetríte množstvo vosku. Nikdy nevoskujte svoje auto priamo na slnku, pretože vám vosk rýchlo uschne a nebudete schopní ho dobre preleštiť, a tak nedosiahnete žiaduci efekt. Vosk aplikujte na karosériu v tenkých a rovnomerných vrstvách ľahkými krúživými pohybmi. Netreba tlačiť na aplikátor silou, stačí rukou ľahko kĺzať po povrchu karosérie. Po nanesení je potrebné aby vosk dokonale uschol. Dobu schnutia uvádza každý výrobca na obale svojho produktu, ktorú by ste mali dodržať.

Pohybom prsta po navoskovanej karosérií zistíte, či vosk uschol. Pokiaľ vosk úplne zotriete môžete ho začať stierať mikrovláknovou alebo bavlnenou utierkou, ak za prstom ostane šmuha, tak vosk ešte úplne neuchol a musíte počkať. Odstránenie zaschnutého vosku je veľmi jednoduché, ak je vosk dokonale zaschnutý, stačí ho už len doleštiť mikrovláknovou utierkou a vaša práca je vo finále.

Následne si môžete otestovať, či ste vaše auto dobre navoskovali jednoduchým testom s vodou. Keďže väčšina voskov vodu odpudzuje, tak voda sa na správne navoskovanom povrchu zhlukuje do kvapôčiek a pri väčšom objeme do retiazok, ktoré rýchlo stekajú. Ak voda nesteká naraz po povrchu a ostáva ležať na veľkých plochách, je čas na ďalšie prevoskovanie.

Navoskovaná karoséria auta

Navoskovaná karoséria auta

Proces voskovania odporúčame opakovať dvakrát až trikrát do roka s ohľadom na najazdené kilometre a podmienky, v ktorých sa auto pohybuje. Voskom zabezpečíte to, že auto bude odolnejšie voči korózii a bude jednoduchšie udržať ho čisté a nezašpinené. Nenavoskované auto bude náchylnejšie na koróziu, a tým sa aj skôr znehodnotí jeho lak. Ak ešte nemáte svoje auto navoskované, tak neváhajte a vyberte si kvalitný vosk z našej širokej ponuky a môžete sa pustiť do práce.

Kategórie produktov

Kategórie

Archív