Pravidelné používanie automobilu sa časom prejaví aj na samotnom interiéri, preto je starostlivosť o interiér vášho auta rovnako dôležitá, ako o jeho vonkajší vzhľad. Šoférovanie v čistom a voňavom prostredí je určite pohodlnejšie a tiež je to vaša vizitka. Starostlivosť o čistotu vášho auta môžete zveriť do rúk nejakej firme alebo si zvolíte ekonomickejšie riešenie a vyčistíte si auto svojpomocne. Pre tých, ktorí by ste si zvolili druhú možnosť,  prinášame pár rád a tipov, ako postupovať pri čistení, akú autokozmetiku používať, ako vyčistiť sedačky, vytepovať koberčeky a ďalšie čalúnenie, akou autokozmetikou ošetriť plasty a gumené komponenty a mnoho ďalších cenných rád, vďaka ktorým budete mať skvelý pocit z dobre odvedenej práce a samotného výsledku.

Začnite najšpinavšími časťami interiéru

Každodenným nastupovaním a vystupovaním sa do interiéru auta dostáva najviac nečistôt. Jednoznačne najšpinavšou časťou je podlaha a koberčeky, preto odporúčame začínať čistenie vybraním koberčekov a všetkých nepotrebných vecí, ktoré vám budú v aute pri čistení len zavadzať. Skôr, ako sa pustíte do čistenia koberčekov je dobré zvážiť ich výmenu. Ak máte koberce už opotrebované, je dobré ich vymeniť za nové a to nie len kvôli vzhľadu, ale aj samotnej bezpečnosti. Zohnuté konce môžu narobiť poriadne nepríjemnosti, ak sa vám pri brzdení pripletú pod nohy.

Čistenie podlahy a koberčekov

V prípade, že sú koberčeky v poriadku je potrebné ich povysávať  a vytepovať. Na tepovanie odporúčame použiť Turtle Wax Power Out Carpet & Mats, s ktorým spoľahlivo odstránite blato, mastné škvrny po jedle a nápojoch a iné nečistoty. Vyčistené koberčeky necháte uschnúť a vy sa môžete pustiť do vysávania interiéru, na ktorý by ste si mali zaobstarať výkonnejší vysávač, s ktorým dosiahnete lepší výsledok. S vysávaním začnite zhora nadol. Na palubovke je potrebné vysať aj klimatizačné prieduchy, na ktoré použite menší nadstavec s kefkou. Pri sedadlách sa zamerajte na prechod operadla a sedla. Nezabudnite tiež na úložné priestory dverí. Následne sa môžete pustiť do najšpinavšej časti, ktorou je podlaha auta. Použite užší nadstavec, s ktorým dosiahnete vyšší sací výkon. Veľa piesku a inej špiny sa ukladá aj v gumených tesneniach dverí, preto ich poriadne vysajte.

Sedačky rozhodne nezanedbávajte

Na sedačky sa chytá veľké množstvo špiny. Niekedy sa stane, že sa vám počas jazdy rozleje nejaký nápoj a na sedačke ostanú nepríjemné fľaky. Mnohí z vás určite v aute prevážajú aj svojich domácich miláčikov, po ktorých ostáva srsť, škvrny od slín a iné nečistoty. Po dôkladnom vysatí prachu zo sedadiel vám odporúčame používať autokozmetiku, vďaka ktorej tieto nečistoty jednoducho odstránite. Prikladáme vám zoznam kvalitných produktov, ktorý nájdete TU.

Pri kožených sedačkách je starostlivosť tiež veľmi dôležitá. V dnešnej dobe už existuje veľa prípravkov, no sústrediť by ste sa mali na správny výber kvalitnej autokozmetiky, ktorou nielenže predĺžite životnosť, ale tiež výrazne osviežite vzhľad kožených sedačiek. Kvalitné produkty pre starostlivosť o kožené sedačky nájdete TU.

čistenie sedačiek

Čistenie stropných častí auta

Znečistenie stropných častí je viditeľné predovšetkým v oblasti okolo hlavy vodiča a spolujazdca, v blízkosti rámu predných dverí a pri tienidlách. V prípade, že sa na stropnej časti nachádzajú fľaky a iné znečistenia, tak suché vysatie nestačí a nasleduje mokré čistenie, ktoré je však dosť náročné. Po aplikovaní prostriedku na znečistené miesto zapracujeme čistič kefkou. Po niekoľkých minútach pôsobenia vykonáme mokré čistenie znečisteného miesta extraktorom. Ak zostanú viditeľné niektoré škvrny, nanesieme na ne odstraňovač škvŕn, ktorý zvolíme podľa ich pôvodu a následne zopakujeme prečistenie extraktorom.

Čistenie plastových a gumených častí auta

V interiéri auta sa nachádza veľa plastových a gumených častí, ktoré je potrebné ručne vyčistiť. Zamerajte sa hlavne na palubnú dosku, stredový plastový tunel, plastové lišty, pedále, ale aj na iné plastové a gumené komponenty. Čistiaci prostriedok naneste na plastovú alebo guménu plochu. V prípade ľahkého znečistenia alebo odstránenia prachu, použite klasický lakovnícky štetec. Krúživým pohybom štetca po znečistenej ploche ľahšie nečistoty pohodlne odstránite. Ak pôjde o ťažšie odstrániteľné nečistoty odporúčame použiť kefku. Na odstránenie prebytočného čističa s nečistotami použijeme mikrovláknovú utierku. Následne môžeme ešte jednotlivé plastové a gumené časti ošetriť napríklad kvalitným produktov Armor All Protectant, ktorý zabezpečí dlhodobú ochranu a lesklý efekt.

Čistenie plastových a gumených častí

V interiéri auta sa nachádza aj hromada prachu, ktorému sa nevyhnete. Na utieranie odporúčame používať mikrovláknové utierky alebo vlhčené obrúsky, ktorými prach bez problémov odstránite a oživia váš interiér. Pre efekt dokonalého povrchu môžete použiť aj špeciálne čističe v spreji, ktoré obnovujú vzhľad plastových a gumových častí, vytvárajú antistatický film, odpudzujú prach, nečistoty a zanechávajú príjemnú vôňu s príjemnou vôňou.

Okná treba čistiť aj z vnútornej strany

Čistenie okien si vždy nechajte nakoniec. Začnite čistením z vnútornej strany. Odporúčame použiť CW 1:100 Dvojsadu na čistenie vnútorných skiel. Balenie obsahuje impregnovanú handričku, ktorou krúživými pohybmi po skle odstránite mastnotu, šmuhy, prach a iné nečistoty. V balení nájdete leštiacu handričku, ktorou sklo na záver vyleštíte.

Na dokonalé odstránenie vonkajších nečistôt, ktoré výrazne zhoršujú výhľad sú určené špeciálne spreje na okná, pomocou ktorých pohodlne odstránite hmyz a iné silné nečistoty. Odporúčame tiež použiť sprej proti zahmlievaniu okien a pohlcovaniu vlhkosti.

Autokozmetika na čistenie skiel

Autokozmetika na čistenie skiel

Nezabúdajte na čistenie klimatizácie

Starostlivosť o klimatizáciu je veľmi dôležitá, pretože pravidelným čistením môžete predĺžiť jej životnosť, no predovšetkým chránite aj svoje zdravie. Vo výparníku klimatizácie sa totiž vďaka kondenzovanej vode darí veľkému množstvu škodlivých mikroorganizmov, ktoré pri zapnutej klimatizácii vdychujete.

Pre dôkladné vyčistenie klimatizácie by ste si mali zaobstarať set pre dezinfekciu a čistenie, ktorý zoženiete v obchode s autodoplnkami. Použitie je jednoduché, takže sa nemáte čoho báť. Odstránite tak všetky škodlivé baktérie a ochránite svoje zdravie. Klimatizáciu odporúčame čistiť minimálne dvakrát do roka. Ak v lete púšťate klimatizáciu často, je dobré použiť dezinfekciu raz za dva mesiace.

Vyberte si vôňu podľa svojho vkusu

Po dôkladnom vyčistení interiéru nezabúdajte aj na samotnú vôňu. Vybrať si môžete z klasických stromčekových alebo kvalitných dizajnových vôní od Hypno101. Možností je veľa, stačí si len zvoliť vôňu podľa svojho vkusu.

Mnohí z vás určite trávia v aute veľa času, či už je to pri každodennom používaní a cestovaní za prácou alebo na dovolenky, výlety a iné príležitosti. Starostlivosť o interiér auta by mala byť u vás na prvom mieste. V čistom aute sa budete cítiť lepšie, chránite svoje zdravie a určite to ocenia aj vaši spolucestujúci. Ako sme už spomínali na čistenie si môžete vybrať profesionálov alebo sa do toho pustíte sami a využijete rady a tipy, ktoré ste sa v tomto článku dozvedeli. V našom e-shope nájdete širokú ponuku autokozmetiky, ktorú pri čistení určite využijete.

Kategórie produktov

Kategórie

Archív